Polski
English
Українська
Český
Български
Slovenský
Srbija
Русский
Latvija
Lietuva
Slovenija
Bosna i Hercegovina
Hrvatska
Ελληνικά
Española
Italiano
Eestlane

ZigBee võrgustik– mis see täpsemalt on ja kus seda kasutada?

TAGASI

Smart Home on müügisaalidesse sisenenud,et püsida. Koduvõrkude (PAN – Personal Area Networks) loomine on muutunud hädavajalikuks, sest peaaegu igaühel on tänapäeval käepärast kodu mugavust ja ökonoomsust parandavad lahendused: kontrollerid, andurid, nutipistikud, temperatuuriregulaatorid. Kodus töötavad seadmed peavad töötama kiiresti, üksteisega koostöös. Seetõttu pakuvad uute tehnoloogiate tootjad oma klientidele üha paremaid tööriistu kodumasinate vaheliste ühenduste ja sõltuvuste loomiseks. Kuid selleks, et seadmed saaksid juhtmevabalt suhelda, vajavad nad sobivat andmeedastusmarsruuti, s.t. sideprotokoll. Näiteks ZigBee.

ZigBee tehnoloogia ning koduautomaatika

ZigBee on andmeedastusprotokoll traadita võrkudes, mida kasutatakse seadmetevaheliseks kahesuunaliseks suhtluseks. Kahesuunaline side tähendab, et iga seade saab nii signaali vastu võtta kui ka saata. Süsteemi lõi 2002. aastal ZigBee Alliance, mis seda siiani arendab ja reklaamib. Uue sidestandardi põhijooneks oli madal energiatarve ja lihtne odav ehitus. Ja see töötas. Paljud tuntud tehnoloogiabrändid, nagu Philips, Siemens, Samsung, Amazon ja Bosch, teevad koostööd ZigBee Alliance’iga.

Tegelikult on nutikat kodu ilma ZigBee tehnoloogiata raske ette kujutada. Seda kasutatakse maja igapäevast kasutamist hõlbustavate seadmete haldamiseks (valgustus, rulood, kütte juhtimine), aga ka turvalisuse tõstmiseks (andurid, signalisatsioonid).

Samal ajal ei ole tegemist ainult seadmete kaugjuhtimisega, vaid nende vahel kasutaja poolt väljamõeldud sõltuvuste loomisega. Näiteks: kui liikumisandur tuvastab leibkonnaliikme olemasolu, saadetakse signaal edasi, mille tulemusena süttib tuli, rulood sulguvad, temperatuur tõuseb. Seda tehakse automaatselt, ilma inimese sekkumiseta – kord jubaprogrammeeritud seadmed saadavad üksteisele signaale “tegutsemiseks”. Kaasaegne hooneautomaatika põhineb stsenaariumidel (reeglitel, sõltuvustel), mille kasutaja loob ise, juhindudes enda vajadustest.

ZigBee eelised

ZigBee süsteem loodi koduvõrgu (PAN) toetamiseks ja sobib selleks väga hästi. Selle peamised eelised on:

  • Madal energiakasutus
  • Kohene juurdepääs võrgule
  • Lihtne kasutus
  • Lihtne järgnevate elementide ülesehitus
  • Usaldusväärne andmete ülekanne (turvaline saatmine)
  • Lai leviulatus: 10 kuni 100 meetrit
  •  ZigBee standardit toetavate seadmete taskukohane hind

Kuidas on  ZigBee võrk organiseeritud?

ZigBee  koduvõrk võib olla organiseeritud kolme tüpoloogia järgi: tähed, puud, võrk (ehk:  meshvõrk). Asi on selles, et selles töötavad elemendid – koordinaator, signaalivõimendi, lõpulülid – peaksid kommunikatsiooniskeemi hästi täitma ja seega täitma oma rolli automatiseeritud kodus.

Täht

Lihtne tüpoloogia, mida kasutatakse nt Bluetoothis. Koordinaator on üks seade ja kõik teised on sellele allutatud (slave) – nad suhtlevad otse koordinaatoriga ja ainult temaga.

Puu

Tüpoloogia on hierarhiline. Koordinaator on “juur” ja juhib “harusid”. Igal sõlmel on elemendid, mis on sellele allutatud. Lõpp- (täitev)seadmed saavad olla ainult haru lõpus, nad ei suhtle teistega. Nad järgivad ainult “juhiseid”. Selles skeemis on edastusviivitused kõige levinumad.

Ruudustik (mesh)

Võrgusilma tüpoloogia ei ole hierarhiline. Siin saab iga seade teisega suhelda – kas otse või vaheseadme kaudu. See funktsioon parandab süsteemi funktsionaalsust ja seetõttu peetakse seda ZigBee võrgukorralduse parimaks tüübiks.

ZigBee  võrk SALUS Controls tehnoloogias

SALUS Controlsi tehnoloogia põhineb võre tüpoloogial: pärast koordinaatori paigaldamist tuleks paigaldada pingega töötavad seadmed (neist saavad ka võrgu repiiterid) ja seejärel akutoitel töötavad seadmed. Tänu sellele on suhtlus kõigi elementide vahel kiire ja sujuv.

ZigBee standardi seadmeid koordineerib Interneti-lüüs, mis ühendab need koduvõrgu sidusa süsteemiga. Kuid võrgujuhtimise valikus on see ka lüli koduvõrgu ja välismaailma vahel. Koos Interneti-rakendusega võimaldab värav juhtida oma kodu kõikjalt.

ZigBee, Wi-Fi, Bluetooth – milles seisneb vahe?

Wi-Fi (Wireless Fidelity) on traadita side meetod, mida kasutatakse kõikjal maailmas. Seda kasutatakse nii PAN (kodus) võrkudes kui ka kõigis avalikes kohtades. Mille poolest see ZigBee protokollist erineb? Eelkõige võtab see rohkem jõudu. Lisaks loob ZigBee seadmete vahel ühenduste võrgustiku, laiendades leviala kuni 100m. Üks seade väljastab umbes 10 meetrit signaali. Wi-Fi jaoks on võrgu kaudu leviala suurendamiseks vaja täiendavaid repiitereid. Mõlemad standardid edestavad omakorda leviulatuse poolest Bluetooth-tehnoloogiat – siin on ulatus vaid 10m. Energiatarve on väike, kuid andmeedastuseks on vaja ühendust mõne teise seda protokolli toetava seadmega. Seadmed peavad “leidma” ja “nägema”. Bluetoothi ​​kasutatakse peamiselt kaasaskantavates seadmetes.

Kontakt
Alusta koostööd

Kontakt


Tehniline abi

support@salus-controls.eu


PaigaldajaKasutajaArendaja
Salus

SALUS Controls brändi turustaja:
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.

Rolna 4, 43-262 Kobielice,
Poola
NIP: 638 180 68 25,
KRS: 0000440955,
office: +48 32 700 74 53,
service: +48 32 750 65 05,
fax: +48 32 790 44 85,
Monday - Friday, 8:00-16:00

image/svg+xml

© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved

Design & Code by Foxstudio