Polski
English
Українська
Český
Български
Slovenský
Srbija
Русский
Latvija
Lietuva
Slovenija
Bosna i Hercegovina
Hrvatska
Ελληνικά
Española
Italiano
Eestlane

Kütte paigaldus kevadsuvisel ajal

TAGASI

Talvehooaeg lõppes. Astume oma küttesüsteemide puhkeaega. Külmal aastaajal on radiaatorid ja põrandatorud tööst vabad. Siiski ei tohiks neid soojadel kuudel unustada. Kevad ja suvi on hea aeg lisaks hoonetele põhjalikult värskendada ka kodude, koolide ja töökohtade küttesüsteemi elemente.

Sellest tekstist saad teada:

 • Kuidas hoolitseda küttesüsteemide eest küttevälisel ajal
 • Mida mitte unustada valmistudes mitmekuuseks kasutuspausiks
 • Milline tegutsemine muudab sinu kütte funktsionaalseks

Samm sammult renoveerimine

Hea harjumus on regulaarselt kontrollida kõigi teie kodus / korteris / kontoris töötavate seadmete töövalmidust. Ennetus võimaldab vältida ebameeldivaid üllatusi ootamatute rikete  remondikulude näol, kui midagi osutub vajalikuks “just praegu”. Kui rääkida küttesüsteemist, siis suure osa aastast töötavate seadmete efektiivsuse kontrollimine tundub olevat eriti vajalik.

Kuidas seda teha? Siin on 4 olulist punkti, mida ei tohiks tähelepanuta jätta.

Süsteemi ülevaatus

Küttesüsteemi perioodiline tehniline hindamine on nii kütte efektiivsuse kui ka teie ohutuse küsimus. Eeskirjade eiramine võib suurendada tegevuskulusid ja ohustada elanike/töötajate tervist ja elu (nt süsinikmonooksiidi mürgistus). Ülevaatuse otsustamisel tuleks kontrollida mitte ainult korstnat (tahkeküttekatelde puhul) ja boilerit, vaid kogu paigaldust – keskkütte ja soojaveekontuuride tihedust, torude seisukorda,  põrandakütte jagajat kollektorist.

Kontrolując stan kominatrzeba sprawdzić drożność i szczelność przewodów kominowych, jak również zadbać o oczyszczenie przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Usługę tę mogę świadczyć jedynie osoby z tytułem mistrza kominiarstwa lub posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane.

Katla ülevaatamisel on oluline usaldusväärselt hinnata selle automaatika – mootorid, pump, ventilaator, ventiilid – efektiivsust ja hinnata põlemise efektiivsust. Milleks on heitgaaside analüüs? Katla tööparameetrite õige seadistamine. Selle raames mõõdetakse O2, CO, CO2, NOx, aga ka selliseid väärtusi nagu: kasutegur, korstnakadu, liigõhukoefitsient, tõmme jne. Tasub meeles pidada, et halvema põlemise tagajärjel settib tahm. soojusvaheti peal, mis suurendab kütte kütusekulu – gaas, kütteõli.

Vastavalt kehtivatele eeskirjadele tuleks küttesüsteemi komponentide ülevaatus läbi viia kord aastas, mis on kinnitatud vastava protokolliga.

Rutiinselt viiakseläbi:

 • Komponentide puhastamine- eriti heitgaaside oma
 • süüte- ja ionisatsioonielektroodide seisukorra kontrollimine
 • valve/andurite kontroll (korstna tõmme, ülekuumenemine, gaasi väljavool)
 • kaablite, elektri- ja hüdroühenduste kontrollimine
 • kasutatud elementideväljavahetus: filtrid, tihendid
 • seadme võimalike defektide diagnostika (kaod, praod jne)
 • regulatsioon
 • proovikäivitamine(võimalike õhutaskute kontrollimine))

Muide, tasub hoolitseda ka kodu elektri- ja gaasipaigaldiste juhtimise eest. Ülevaatus peaks hõlmama: elektrilöögi kaitse mõõtmisi, elektrikilpide kaitse hindamist ja ventilatsiooni kontrollimist ruumides, kus kasutatakse gaasiseadmeid.

PEA MEELES:
• efektiivselt töötav kütteseade annab Sulle nii palju sooja kui vajad, kasutades selleks minimaalset vajaminevat hulka kütteainet– gaasi, õli, sütt, elektrienergiat
• ohutuse huvides laske küttesüsteemi kontrollida ainult volitatud teeninduskeskustel ja kvalifitseeritud töötajatel

Radiaatorite puhastamine ja õhutamine

Enne traditsioonilise radiaatorkütte esmakordset käivitamist hooajal on oluline radiaatorid mustusest puhastada. Suvel, kui neid ei kasutatud, tekkis nende pinnal ja sees saastumine. Kui me neid ei eemalda, on pärast paaripäevast isegi mitte väga intensiivset kuumutamist õhus ebameeldiv põlenud tolmu lõhn. See on ebatervislik inimese hingamisteedele ja ohtlik allergikutele.

Radiaatorite pühkimiseks kasutage õrnade harjastega pintsleid ja pehmeid lappe, mis ei kahjusta värvitud pinda. Sisemine puhastamine on kõige mugavam teostada harjaga, mis on kinnitatud käepidemega lõppeva pika traadi külge. See võimaldab teil paremini jõuda kõikidesse nurkadesse. Radiaatoriplaatide vahele pääsemise hõlbustamiseks võite eemaldada radiaatori ülemise katte (nn rest) ja külgkatted..

Juhtub, et esimesel käivitamisel kuuleme radiaatorites vee vulisemist, susisemist või vilistamist. Need on märgid õhutaskutest. Küttekehade sisse on kogunenud õhumullidega vesi, mis takistab kuumuse hajumist. Seetõttu on vaja radiaatorid õhutada, rõhk neis ühtlustada ja veetaset täiendada.

Õhutamist saab teha ise. Selleks keerake klapp (tavaliselt radiaatori ülaosas) lahti spetsiaalse võtmega. Ventiilist tuleb õhku, seejärel õhku koos veega ja siis ainult vett – siis saame olla kindlad, et radiaator on õhust vabastatud. Saate sulgeda ventiili, võrdsustada rõhku ja veetaset paigalduses. Rõhku näitab katlal olev manomeeter. Tavaliselt on see vahemikus 1 kuni 2 baari. Kui see on madalam, kasutage vee väljalaskmiseks katlal olevat ventiili. Radiaatorikütte sujuvaks toimimiseks kogu hooaja vältel peate võib-olla mõne aja pärast seda sammu kordama.

Milleks?

Temperatuuriregulaatorid säästavad tõhusalt energiat (ja raha), vältides ruumide ülekuumenemist. Optimaalne temperatuur maja sees on umbes 19-24 kraadi Celsiuse järgi (olenevalt individuaalsetest eelistustest). Pereliikmete soojusmugavuse huvides on hea jälgida, et temperatuur ruumides ei oleks juhuslik ja püsiks alati sobival tasemel. Samuti tasub meeles pidada tuulutamise ajal kütte välja lülitamist ja temperatuuri langetamist 3-4 kraadi võrra, kui kedagi kodus pole.

Kuidas seda lihtsustada?

Paigaldades kaasaegse hooneautomaatika. Tänu SALUS Controlsi juhtseadmetele – näiteks regulaatorile Quantum SQ610 – naaseb temperatuur teie kodus mugavatele seadistustele vahetult enne majapidamise naasmist ning tänu Smart Home toodete avatusandurite –kasutamisele ventileeritavas ruumis lülitub küte automaatselt välja.

Hoone

Kui soovite, et teie küte töötaks kevadhooajal optimaalselt, mis on parim võimalik, kontrollige kindlasti köetava hoone seisukorda. Vajadusel teha remont.

Need on eriti olulised:

 • akende või uste parandus
 • vihmarennide vahetus või parandus
 • katuseparandus
 • drenaaż (krundil olev äravoolu süsteem)
 • auru läbilaskev soojustus (nt. mineraalvill)

Sobiv õhuniiskus (ventilatsioon), tihedad uksed, aknad, katus ja põrandad on elanike tervise ja küttesüsteemist tekkiva soojuse sees hoidmise võtmeküsimus.

Talv üllatab mitte ainult teelisi

Kevadpäevad ei ärgita külmale mõtlema. Juunis tundub, et novembris on asi kaugel, nii et kindlasti jääb meil aega ka kütteseadmete eest hoolitseda. Midagi rohkem valesti ei saaks olla. Soojus akna taga uinutab meie valvsust ja talv üllatab meid igal aastal. Seetõttu tasub kevade hakul katlaruum kaasajastada ja paigaldus järgmiseks kiireks hooajaks ette valmistada.

Kontakt
Alusta koostööd

Kontakt


Tehniline abi

support@salus-controls.eu


PaigaldajaKasutajaArendaja
Salus

SALUS Controls brändi turustaja:
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.

Rolna 4, 43-262 Kobielice,
Poola
NIP: 638 180 68 25,
KRS: 0000440955,
office: +48 32 700 74 53,
service: +48 32 750 65 05,
fax: +48 32 790 44 85,
Monday - Friday, 8:00-16:00

image/svg+xml

© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved

Design & Code by Foxstudio