Polski
English
Українська
Český
Български
Slovenský
Srbija
Русский
Latvija
Lietuva
Slovenija
Bosna i Hercegovina
Hrvatska
Ελληνικά
Española
Italiano
Eestlane

Kui palju soojuspump elektrit tarbib?

TAGASI

Soojuspump pole mitte ainult ökoloogiline, vaid ka ökonoomne kütteseade. Tänu taastuvate energiaallikate kasutamisele on see palju tõhusam kui traditsioonilised boilerid või ahjud. Paljusid investoreid peletab selle paigaldamise üsna kõrge hind, kuid tuleb meeles pidada, et soojuspump toob märkimisväärset kokkuhoidu. Uurige, kui palju see elektrit tarbib ja kui palju saate sellest kasu saada.

Kuidas soojuspump töötab?

Alustuseks tasub selgitada, miks soojuspump on kõige energiasäästlikum kütteseade. See töötab sarnaselt külmkapiga, ainult tagurpidi. Tänu soojusvahetile võtab see keskkonnast looduslikku soojusenergiat ja edastab selle hoone küttesüsteemi. Niinimetatud Põhjaallikaks (millest soojus võetakse) võib olla õhk, maa või vesi. Kaasaegsed soojuspumbad on väga tõhusad ja töötavad isegi külmakraadidega väljas. Tänu sellele võimaldavad need soojusenergia hankimisel palju kokku hoida. Nad vajavad töötamiseks vaid väikest kogust elektrit. Kui palju nad energiat tarbivad ja mis efektiivsusega soojust toodavad? See sõltub seadme tüübist ja individuaalsetest parameetritest.

COP ja SCOP – soojuspumba kasutegur

Soojuspumpasid iseloomustab kõrge energiatõhusus. Seda näitavad koefitsiendid COP ja SCOP. COP väljendab antud soojushulga ja tarbitud elektrienergia suhet igal ajahetkel. Praegu turul saadaolevate pumpade puhul jääb see vahemikku umbes 3,5–5,5. See tähendab, et tarbides 1 kWh elektrit, annab soojuspump 3,5–5,5 kWh soojusenergiat. Mida kõrgem on COP, seda vähem energiat pump teatud koguse soojuse varustamiseks kasutab.

COP väärtuse kontrollimine on lihtsaim viis erinevate soojuspumpade parameetrite võrdlemiseks. Siiski ei piisa sellest, kui palju maksab hoone (näiteks kodu) kütmine nende kasutamisega. Selleks on vaja teada SCOP koefitsiendi väärtust, mis on soojuspumba aasta keskmine kasutegur. Tänu sellele on aastaarvestuses võimalik määrata hoonesse tarnitud soojusenergia konkreetne kogus tarbitud elektrienergia suhtes. Selle koefitsiendi väärtust saab hinnata, mida aitavad veebikalkulaatorid. See sõltub muuhulgas soovitud temperatuurist ruumides, pumba soojuse kasutamisest ja soojusallikast. Tänu SCOP faktorile on võimalik täpsemalt määrata soojuspumba poolt aastas tarbitava energia hulk.

Kui palju soojuspump elektrit tarbib?

Kui palju soojuspump töötamise ajal elektrit tarbib, saab välja arvutada, teades selle SCOP koefitsienti ja hoone soojusvajadust (ruumi küte ja/või soe tarbevesi). Piisab nõudluse jagamisest SCOP-koefitsiendi väärtusega. Selleks, et teada saada ligikaudseid küttekulusid soojuspumba kasutamisega, piisab saadud tulemuse korrutamisest 1 kWh energia hinnaga.

Tavalises majapidamises võib soojuspump kasutada umbes 2000-3000 kWh energiat iga 100 m2 kohta aastas. See on ilmselt keskmine väärtus, mis on mõeldud ainult keskkütte jaoks. Kui soojuspump peab toetama ka sooja tarbevee tootmist, vajab see lisaks keskmiselt ligikaudu 1000 kWh energiat. Võrreldes elektriboileriga pole seda palju ning lisaks iseloomustavad soojuspumpa kütteseadmetest kõige madalamad kasutuskulud.

Kuidas soojuspumbaga küttekulu vähendada?

Selleks, et soojuspump oleks võimalikult vähe hooldust vajav, tasub meeles pidada mõnda reeglit. Eelkõige on see kütteviis kõige tõhusam ja kulutõhusam energiasäästlikes, hästi soojustatud hoonetes. Lisaks võib oluline olla ka küttesüsteemi tüüp (paremad on madalatemperatuurilised lahendused – põrandaküte, radiaatorid) ja ventilatsioon (eelistatakse soojustagastusega mehaaniline ventilatsioon). Samuti tasub meeles pidada sobivat seadme valikut soojavajaduse ja kasutaja ootuste osas.

Parim idee küttekulude vähendamiseks on paigaldada nii soojuspump kui ka fotogalvaanilised paneelid. Nii varustavad paneelid pumba tööks vajalikku elektrit. Selle tulemusena muutub küte tasuta!

Kontakt
Alusta koostööd

Kontakt


Tehniline abi

support@salus-controls.eu


PaigaldajaKasutajaArendaja
Salus

SALUS Controls brändi turustaja:
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.

Rolna 4, 43-262 Kobielice,
Poola
NIP: 638 180 68 25,
KRS: 0000440955,
office: +48 32 700 74 53,
service: +48 32 750 65 05,
fax: +48 32 790 44 85,
Monday - Friday, 8:00-16:00

image/svg+xml

© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved

Design & Code by Foxstudio